Čo je to úverové družstvo?

Úverové družstvo v podstate znamená poskytovateľa finančných služieb pre určitú skupinu ľudí, ktorých spája niečo spoločné, napr. poštové smerové číslo alebo zamestnávateľ.

Úverové družstvo Slemish n tha Braid Credit Union Ltd spája všetkých, ktorí žijú a pracujú v Ballymenne a v okolitých oblastiach grófstva Antrim.

Namiesto zákazníkov majú úverové družstvá členov, ktorí využívajú ich služby a vlastnia úverové družstvo. Každý člen má rovnaké právo vyjadriť svoj názor o činnosti úverového družstva a má rovnaký podiel na jeho úspechu. Sú to neziskové finančné družstva vo vlastníctve ich členov, ktoré existujú za účelom poskytovania finančných služieb svojim členom za primerané ceny a podporujú rozvoj dobrých finančných praktík.

Takmer 400 000 ľudí v Severnom Írsku sporí v úverovom družstve, ako alternatíva k bankám a stavebným sporiteľniam. Komunitné úverové družstvá sú zamerané hlavne na poskytovanie sporiacich účtov a ponuku malých úverov.


Sme tu pre našich členov a blízke okolie

Aj keď sa môže zdať, že sú banky a úverové družstvá veľmi podobné, sú medzi týmito finančnými inštitúciami obrovské rozdiely.

Úverové družstvá ponúkajú osobný prístup, čo veľké banky asi nedokážu. Ak voláte do vášho úverového družstva, zdvihne telefón reálna osoba, ktorá vás pravdepodobne pozná. Individuálne zameraná pozornosť a prvotriedne služby pre členov sú ich hlavnou prioritou a družstvá sa usilujú prispieť k rozvoju komunity.

Veľký rozdiel je aj v tom, kto profituje zo zisku. Banky totiž vyplácajú svojich investorov, kým úverové družstvá vkladajú svoje zisky (ktoré sa volajú dividendy) späť do obchodnej činnosti v prospech svojich členov, alebo využívajú peniaze na pomoc miestnej komunity.

O dividendovej sadzbe sa rozhoduje na ročnom valnom zhromaždení, na ktoré sú členovia pozývaní, a jej hodnota sa môže z roka na rok meniť, v závislosti od výkonnosti úverového družstva v priebehu finančného roka.

Riaditelia úverového družstva sú dobrovoľne volení z jeho členov. Vďaka tomu organizácie vždy koná v záujme jej členov, a nie len kvôli zisku.


Výhody členstva v úverovom družstve

Úverové družstvá sú pre každého a slúžia na zabezpečenie jedinečnej finančnej komunity a pôsobia v záujme všetkých členov.
Niektoré výhody z členstva v úverovom družstve:

 • Povzbudenie k pravidelnému šetreniu
 • Ročné dividendy
 • Úrokové sadzby sa účtujú do maximálnej výšky 1% mesačne od klesajúceho zostatku
 • Spôsob požičiavania je založený na schopnosti splácania našich členov
 • Bezplatné poistenie úveru pre prípad úmrtia
 • Finančné vzdelanie „Money Mentoring“ a poradenstvo zadarmo.

Úverové družstvá sú rovnako bezpečné ako banky a stavebné sporiteľne

Úverové družstvá sú chránené Programom kompenzácie finančných služieb (FSCS) a preto sú vaše peniaze rovnako bezpečné v úverovom družstve, ako v banke alebo stavebnej sporiteľni Spojeného kráľovstva.

Program FSCS bol navrhnutý ako záchranná sieť pre prípad insolventnosti banky, stavebnej sporiteľne alebo úverového družstva a v súčasnosti poskytuje ochranu osobného účtu do výšky 85 000 £.

Ponúkame službu osobného poradenstva „Money Mentoring“, zadarmo

Potrebujte pomoc pri spracované rozpočtu alebo poradenstvo k analýze vašich financií?

Stačí si dohodnúť stretnutie s jedným z našich špeciálne vyškolených finančných mentorov, ktorý vám môže poskytnúť osobné, diskrétne poradenstvo, ktoré je pre našich členov bezplatné.


Staňte sa členom úverového družstva Joining Slemish n tha Braid Credit Union

Na otvorenie nového senior účtu (16 rokov a viac), musíte priniesť 2 doklady totožnosti, jeden s fotografiou t.j. pas alebo vodičský preukaz a ďalší doklad, potvrdzujúci adresu bydliska, t.j. faktúru za dodávku energií, bankový výpis alebo prehlásenie o dávkach.

Ponúkame tiež „vianočné“ účty, na ktoré sa dajú ukladať úspory v priebehu roka a ktoré sú dostupné pre výber v novembri a decembri a jamjar účty, vďaka ktorým máte sporiaci účet, ktorý je dostupný pre výbery aj keď máte úverový účet.

Za otvorenie akéhokoľvek typu účtu sa platí poplatok 5 £ a pri otvorené musíte vložiť minimálne 1 £ na sporenie

Ak chcete otvoriť nový junior účet (0 – 16 rokov), budete potrebovať rodný list dieťaťa a doklad totožnosti dospelej osoby, ktorá otvára účet. Junior účty sa otvárajú zadarmo.


Vypožičiavanie od úverového družstva Joining Slemish n tha Braid Credit Union

Predtým ako vám bude poskytnutý úver sa musíte stať členom a odporúča sa, aby ste u nás najskôr vytvorili nejaké úspory.

Účtované úrokové sadzby budú maximálne 1% mesačne od klesajúceho zostatku. Napríklad, v prípade úveru vo výške 500 £ a pri úrokovej sadzbe 20 £ týždenne bude splácanie trvať 26 týždňov a celkové účtované úroky budú okolo 16 £.

Nie sú v tom žiadne skryté poplatky ani pokuty za predčasné splácanie. Naše úvery sú prispôsobené vašej schopnosti splácať a na jej vyhodnotenie od vás budeme

žiadať doklad o príjmoch a výdajoch. Ako u každého iného veriteľa sa od vás bude očakávať, že splatíte váš úver v súlade s dohodnutými podmienkami, a že v tomto zmysle podpíšete formálne vyhlásenie.

Naše „nezabezpečené“ úvery sa poskytujú na dobu maximálne 5 rokov

Váš úver môžete splatiť niekoľkými odlišnými spôsobmi.

 • Na priehradke v hotovosti alebo šekom
 • V našej hlavnej kancelárii Raglan sa dá platiť aj debetnou kartou.
 • Prostredníctvom trvalého platobného príkazu, ktorý zriadite vo vašej banke (poskytneme vám tlačivo)
 • Prostredníctvom bezhotovostnej platby, ktoré vám u nás zriadime (stačí len vyplniť tlačivo)
 • Prostredníctvom vášho domáceho internet bankingu (môžeme vám poskytnúť naše údaje)
Vďaka rozhodnutiam o úveroch, ktoré zodpovedajú vašim individuálnym potrebám, rýchlemu a jednoduchému procesu požiadania o úver a prehľadným úrokovým sadzbám, ktoré sa po podaní žiadosti zaručene nezmenia, vám môže úverové družstvo Slemish n tha Braid Credit Union pomôcť pri kontrolovaní vašich financií.

Kancelárie pobočiek a otváracie hodiny

Naša hlavná kancelária ‘Raglan’

Po - Pia 10:00-15:00
Št poobede 19:00-20:00
So doobeda 10:00 - 12:00

Kancelárie pobočiek

Connor/ Cullybackey / Randalstown Orange Halls štvrtok poobede 19:00-20:00
Broughshane House piatok poobede 18:30-19:30
Cloughmills Orange Hall piatok poobede 19:00-19:45

Môžete sa pridať k Slemish n tha Braid v ktorejkoľvek z týchto kancelárií a keď už budete členom môžete používať ktorúkoľvek z týchto kancelárií na ukladanie úspor, predkladanie žiadosti o úver a splácanie úveru.

Kontaktné údaje

Adresa hlavnej kancelárie v Raglan
20-24 Queen St
Harryville
Ballymena
Co Antrim
BT42 2BD

Tel. č. 028 2564 8641

E-mailinfo@slemishbraidcreditunion.com

Môžete nás kontaktovať aj cez Facebook alebo Twitter.

Speak to one of expert advisors about savings or loans

The Raglan, 20-24 Queen Street,
Ballymena, Co. Antrim BT42 2BD
Find Us on Facebook

Follow Us on Twitter

© 2018 Slemish n tha Braid Credit Union Ltd